Magic Traders

Dobrej zabawy!!

Rodzinne wakacje w Tatrach

Tatry
Napisał: Szift
Na podstawie: www.flickr.com
Ustronie Morskie to letnisko nadmorskie położone 13 km na wschód od Kołobrzegu. Miasteczko położone jest nadzwyczaj malowniczo – jego zabudowa ciągnie się na przestrzeni trzech i pół kilometra, wzdłuż linii klifu, który stromo mknie ku piaszczystej i szerokiej plaży. Dawniej skromna osada rybacka dziś jest kurortem, do którego by spędzić wczasy nad Bałtykiem przybywa kilka tysięcy urlopowiczów. Tatry w całości objęte są ochroną w postaci Tatrzańskiego Parku Narodowego. Brzegi potoków i wyloty wielkich dolin tatrzańskich, czyli najniższe partie gór, porastają lasy liściaste typu łęgowego i lasy bukowe z domieszką jodły. Nieco wyższej rosną bory świerkowe i jodłowe, stopniowo przechodzące w kosodrzewinę, a dalej w hale, czyli łąki wykorzystywane do wypasu owiec. Tatry są zbyt niskie i mają zbyt strome stoki, aby mogły tam otrzymać się lodowce.

Pamiątką po plejstocenie jest około 200 jezior malowniczo położonych w górskich zagłębieniach. Najpiękniejszym tatrzańskim jeziorem jest Morskie Oko, nad którym zbudowano urocze schronisko. Prowadzi stąd szlak na najwyższy polski szczyt – Rysy (2499 m n.p.m.), który jest przeznaczony tylko dla doświadczonych taterników. Aby móc wyobrazić sobie dawny charakter Tatr, warto wyprać się na wędrówkę do Doliny Kościeliskiej, gdzie stoją stare, pasterskie szałasy, a bacowie wypasają stadka owiec. Boczne dolinki i wąwozy kryją wejścia do jaskiń i pieczar, wśród których kilka udostępnionych jest do zwiedzania. Jedną z najciekawszych jest Jaskinia Mroźna, w której można podziwić pięknie oświetlone, różnorodne formy naciekowe. Obejrzeć można także Jaskinię Mylną oraz Smoczą Jamę w Wąwozie Kraków.

ptak
Napisał: Phuket@photographer.net
Na podstawie: http://www.flickr.com
No trudno się dziwić, człowiek często zamyśla się, kiedy rzeczywistość go dopada a do tego nie pozwala na swobodę w działaniu. Ciągle tylko rutyna, stres i to samo w kółko. Nie ma chwili na życie, nie ma czasu na oddech, na coś wyjątkowego. Muszę Ciebie zmartwić, lecz także dać Ci dobrą poradę. Nie myśl zbyt wiele, bo dni wolne od pracy są zbyt krótkie, lecz baw się życiem,póki możesz, to znaczy dajmy a to w wolne dni. Plaża w Ustroniu Morskim jest wyjątkowo urocza – idealnie komponują się tutaj ze sobą błękit Bałtyku, szeroki pas piaszczystej plaży i górujący nad nimi klif. Jest ona zaliczana do jednych z najbardziej czystych i najlepiej strzeżonych plaż na polskim wybrzeżu.

Ogromnym walorem jest także tutejszy klimat. Ocenia się, iż panujące tu średnie nasłonecznienie należy do największych w Polsce. Ponadto w powietrzu występuje aerozol morski, wykazujący leczniczy wpływ na górne drogi oddechowe. Aerozol unosi się do dwustu- trzystu metrów od brzegu morza, a największe jego stężenie notuje się podczas wietrznej pogody, szczególnie jesienią i zimą, w związku z tym z tutejszego korzystnego bioklimatu można korzystać przez cały rok. Sporą atrakcją tego odcinka wybrzeża jest także molo spacerowe, które wcina się w morze na długość 100 m.. Jest tutaj również przystań rybacka, gdzie można obserwować różnobarwne kutry wracające z porannych połowów i nabyć dopiero co złowioną rybę bezpośrednio z ich pokładu.
Tatry
Napisał: Szift
Na podstawie: www.flickr.com
Główną miejscowością turystyczną Tatr jest Zakopane, nazywane zimową stolicą Polski.

Przepięknie położone u podnóża Tatr miasteczko łączy w sobie tradycyjny góralski folklor oraz współczesne atrakcje czekające na przybywających tu tłumnie gości. Do najstarszych zabytków Zakopanego należą: drewniany kościół św. Klemensa i sąsiadujący z nim cmentarz na Pęksowym Brzyzku. Wnętrze świątyni kryje stare ludowe rzeźby i sceny z drogi krzyżowej wykonane na szkle. Na cmentarzu znajduje się wiele zabytkowych nagrobków, wśród których kilka upamiętnia zasłużone osoby, m.in. Stanisława Witkiewicza i Kornela Makuszyńskiego. Podczas spaceru ulicą Kościeliską warto przyjrzeć się chatom góralskim, które liczą sobie nawet do 150 lat.

Willa „Koliba” to najstarsza willa wybudowana w stylu zakopiańskim przez Stanisława Witkiewicza. Obecnie mieści się w niej Muzeum Stylu Zakopiańskiego. Głównym deptakiem Zakopanego są Krupówki – ulica przy której mieszczą się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Przy Krupówkach znajduje się również kościół Św. Rodziny.

Opublikowany przez Administrator w dniu 2015-03-27 11:54:31
Tagi: Ustronie Morskie, weekendy, plaże, morze, Przystań